Jeżeli zapomnimy o Nich…Wola Ostrowiecka. Adam Sikorski opowiada.

Film Adama Sikorskiego.

Z FB:
?Film opowiada o historii masowej akcji przeciwko ludności polskiej przeprowadzonej przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu.
Obraz Adama Sikorskiego skupia się na jednym z najbrutalniejszych epizodów rzezi wołyńskiej – mordzie blisko tysiąca Polaków w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. W filmie wystąpili ostatni żyjący świadkowie tych tragicznych wydarzeń. Film ma 3 warstwy narracyjne. Pierwsza z nich to archeologia, poszukiwanie zapomnianych mogił, druga to rekonstrukcja oraz trzecia warstwa uogólnień naukowych w której zamieszczone zostaną wypowiedzi naukowców zajmujących się tematyką.


Część zdjęć kręcona była w Smólsku, a obok prawdziwych aktorów, jako aktorzy i statyści wystąpili także członkowie miejscowych zespołów, w tym zespołów działających przy Biłgorajskim Centrum Kultury, Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju oraz mieszkańcy Smólska.

kresowiak_ktory_przezyl
Na zdjęciu: jeden z Kresowiaków którzy przeżyli podobną eksterminację z którym mam kontakt – przesłałem mu już kilka koszulek i rozdaje w tym wnukowi.

Jeżeli zapomnimy o nich… – Zamość TV

Na YT: https://www.youtube.com/watch?v=_s-_vT4_SRo&feature=youtu.be